![](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/media-files/2019/10/tumblr_2246c21710f716e1738df634a784f6b8_278f6699_640.jpg?itok=-ZPSEKFH)
Τα chunky πλεκτά είναι ένα από τα πιο fun στοιχεία της μόδας: σε έντονα χρώματα ή neutral αποχρώσεις αλλά πάντα cosy και ποτέ βαρετά.
Εκτός από το κλασικό τζιν + sneakers combo, τα ογκώδη πλεκτά συνδυάζονται πλέον και με θηλυκές μίντι φούστες ή φοριούνται πάνω από λεπτά slip dresses, με biker μποτάκια.
![](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/inbody/2019/10/sweater-dress-outfit029.jpg?itok=FFcd_MWJ)
Αλλά εκτός από τους παιχνιδιάρικους όγκους, υπάρχει και ένας άλλος sexy τρόπος να φορέσουμε φέτος τα πλεκτά: το πλεκτό εφαρμοστό μίντι φόρεμα.
![](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/inbody/2019/10/parishc-aw19-vogueint-jan19-jonathandanielpryce_a_36.jpg?itok=bns8I0cI)
![](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/inbody/2019/10/day-1.jpg?itok=OSzeTASi)
![](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/inbody/2019/10/tumblr_4755740cceb5ff5effbada44470fb297_9f57c5e3_640.jpg?itok=fuuH-2zn)
Αισθητικά σύγχρονο και κομψό, το νέο σέξι φόρεμα μπορεί να γίνει ακόμα και office friendly αν συνδυαστεί με πιο ανδρικά ή grunge κομμάτια.
Είναι θηλυκό, αλλά χωρίς να διαγράφει τη σιλουέτα με άσχημο τρόπο λόγω του χοντρού υφάσματος- πλεκτό ή ριπ, φοριέται μόνο του, με oversized τζιν ή δερμάτινο μπουφάν, ή φαρδύ σακάκι με τονισμένους ώμους.
![](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/inbody/2019/10/sweater-dress-outfit032.jpg?itok=QcwRcgoF)
Μπορεί να φορεθεί ακόμα και πάνω από sleek εφαρμοστό παντελόνι, συνδυασμένο με ψηλά ankle boots για μια πιο updated εμφάνιση ενώ αν συνδυαστεί με oversized πλεκτή ζακέτα ή πουλόβερ αποτελεί το τέλειο χειμωνιάτικο knit on knit outfit.
![](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/inbody/2019/10/fashiioncarpet-fall-fashion-2018-3.jpg?itok=ZaacBvKK)