![Έπεσαν τα πρώτα χιόνια στο Πήλιο Έπεσαν τα πρώτα χιόνια στο Πήλιο](https://lifeis.gr/sites/default/files/styles/responsive_880x/public/media-files/2022/11/79096598_2498609983686878_4218367134096424960_n.jpg?itok=Y3ohiGZT)
Σε ετοιμότητα το χιονοδρομικό κέντρο
Τα πρώτα χιόνια του φετινού χειμώνα έφθασαν και στο Πήλιο, με τα ορεινά του βουνού να έχουν ντυθεί στα λευκά.
Η χιονόπτωση άρχισε από χθες το βράδυ και συνεχίστηκε κατά διαστήματα και καθ' όλη τη διάρκεια της νύχτας. Εκχιονιστικά μηχανήματα της Περιφέρειας Θεσσαλίας κινούνται συνεχώς, προκειμένου να αποχιονίζουν τον δρόμο Βόλου-Ζαγοράς και να κρατηθεί ανοιχτός για όλα τα αυτοκίνητα.
Το χιόνι, που πέφτει και σήμερα, εκτός από τις κορυφές, έχει σκεπάσει το Χιονοδρομικό Κέντρο Πηλίου, αλλά και τα Χάνια, ενώ η θερμοκρασία στον οικισμό έπεσε στους -2 βαθμούς.
Στον Βόλο η κακοκαιρία συνεχίζεται, αφού έβρεχε κατά τη διάρκεια της νύχτας και η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 10 βαθμούς.